Środa, 22 listopada 2017

Francja: Aresztowano 8 fanów Breivika, którzy mieli planować zamachy na meczety, imigrantów i polityków lewicy

Opublikowano: 23 października 2017 07:42:21
Podziel się i skomentuj

Co najmniej 8 osób w wieku od 17 do 29 lat zostało aresztowanych we Francji "planowanie zbrodniczego spisku terrorystycznego", twierdzi cytowany przez AFP prokurator paryski. Ich celami miały być meczety, ludzie pochodzący z Afryki Północnej i politycy.

Francja: Aresztowano 8 fanów Breivika, którzy mieli planować zamachy na meczety, imigrantów i polityków lewicy

Zatrzymani mają mieć powiązania z Loganem Alexandrem Nisinem, który został aresztowany w pobliżu Marsylii w czerwcu. Nisin utworzył grupę o nazwie OAS, nawiązującą do Organisation de l’Armée Secrète (Organizacja Tajnej Armii, OAS) - opartej na wojskowych i białych Francuzach z Algierii organizacji, która w początkach lat 60. XX w. usiłowała poprzez zamachy nie dopuścić do odłączenia Algierii od Francji. Obiektem nieudanego zamachu był między innymi prezydent Charles de Gaulle. Ostatecznie historyczna OAS została rozbita przez policję.

Według prokuratora, Nisin planował dla swoich zwolenników profesjonalne szkolenia wojskowe i zakup broni oraz materiałów wybuchowych. Założył również na Facebooku stronę, która gloryfikowała Andersa Breivika, (w tym roku zmienił oficjalnie nazwisko na Fjotolf Hansen).

Grupa miała na celowniku niektórych polityków, w tym rzecznika rządu francuskiego Christophe'a Castanera i byłego kandydata na prezydenta Jean-Luc Mélenchona, założyciela Partii Lewicy. Adwokat Nisina - Eric Bourlion mówi, że to co mężczyzna planował, było bardziej "prowokacją" niż "prawdziwym atakiem".

W środę francuski parlament zatwierdził nowe kontrowersyjne prawo antyterrorystyczne. Znosi ona od 1 listopada stan wyjątkowy wprowadzony w listopadzie 2015 r. po ataku terrorystycznym na Teatr Bataclan oraz kilka ogródków restauracyjnych w Paryżu. Nowe prawo daje większe uprawnienia ministrowi spraw wewnętrznych i prefektom policji, Mogą oni np. zarządzić areszt domowy wobec podejrzanych osób, zamykać czasowo miejsca kultu, w których propagowana jest skrajna ideologia oraz dokładniej kontrolować tożsamość ludzi przekraczających granice Francji.

Podziel się i skomentuj