Środa, 22 listopada 2017

Prof. Cenckiewicz: Mamy prawdopodobnie w Czechach premiera - agenta bezpieki

Opublikowano: 22 października 2017 09:37:05
Podziel się i skomentuj

Multimilioner Andrej Babiš zwyciężył w wyborach parlamentarnych w Czechach. Zyskały również ugrupowania akcentujące swój antyislamizm i eurosceptycyzm (Czechy to kraj z największym nastawieniem antyunijnym w UE, nie licząc jeszcze będącej w niej Wielkiej Brytanii).

Prof. Cenckiewicz: Mamy prawdopodobnie w Czechach premiera - agenta bezpieki

Po przeliczeniu wyników z 99,9 % komisji wyborczych wiadomo już, że liberalny ANO wygrał z poparciem 29,64 % - prawie trzykrotnie wyższym niż jakakolwiek inna partia. ANO potrzebuje jednak koalicjanta. Konserwatywna i eurosceptyczna Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) zanotowała wynik na poziomie 11,32 %. Tuż za nią są: liberalna Czeska Partia Piratów (Piráti) oraz Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) - odpowiednio 10.79 % i 10.64 %. Rządzący Socjaldemokraci premiera Bohuslava Sobotki zanotowali ogromne straty - dostali bowiem tylko 7,27 %, a wyborcy lewicowi woleli jednak Komunistyczną Partię Czech i Moraw - 7,76 %. Próg pięcioprocentowy przekroczyły jeszcze: Unia Chrześcijańska i Demokratyczna – Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-ČSL), pro-unijni konserwatyści z TOP 09 oraz blok Burmistrzowie i Niezależni, współpracujący z TOP 09. Poniżej 2 % otrzymała Partia Wolnych Obywateli (Svobodni) - nie zobaczymy więc w izbie poselskiej byłego eurodeputowanego Petra Macha, słynnego z noszenia pro-polskiej koszulki w Parlamencie Europejskim.

Tymczasem jednak podnoszą się znów głosy o agenturalnej przeszłości kandydata na premiera Republiki Czeskiej. Zgodnie z informacją Instytutu Pamięci Narodowej na Słowacji (Babiš jest obywatelem czeskim, ale pochodzi ze Słowacji), podczas rządów reżimu komunistycznego w Czechosłowacji Babiš współpracował z StB (Państwową Policją Bezpieczeństwa), pod pseudonimem "Bureš". On sam zaprzecza tym oskarżeniom. O dokumentach tych wspomina dzisiaj prof. Sławomir Cenckiewicz, pisząc:

- No to mamy prawdopodobnie w Czechach premiera - agenta bezpieki, przed którym przestrzegali koledzy z USTR (IPN)...

Podziel się i skomentuj