Środa, 22 listopada 2017

Dr Przybył, Oleszczuk: Polskie wzorce gospodarczego sukcesu [WIDEO]

Opublikowano: 22 października 2017 09:35:05
Podziel się i skomentuj

Dr Jan Przybył rozmawia ze Stefanem Oleszczukiem - byłym burmistrzem, który kierując gminą osiągnął gospodarczy sukces i przeszedł do historii polskiej samorządności. Gdy w 1990 roku Stefan Oleszczuk (były działacz opozycji antykomunistycznej i więzień stanu wojennego) został burmistrzem Kamienia Pomorskiego, zadłużenie miasta wynosiło 40% planowanego budżetu i brakowało pieniędzy nawet na oświetlenie ulic i wypłaty dla pracowników.

Dr Przybył, Oleszczuk: Polskie wzorce gospodarczego sukcesu [WIDEO]

W wyniku reform podjętych przez Stefana Oleszczuka ograniczono biurokrację (z 57 do 27 urzędników w Urzędzie Gminy), spłacono lokalne długi, sprzedano lokale komunalne ich dotychczasowym użytkownikom za 5% wartości, obniżono wszystkie podatki i opłaty lokalne do najniższych dopuszczalnych prawem wysokości, pieniądze z gminnego budżetu inwestowano w rozbudowę lokalnej infrastruktury. Rezultatem polityki realizowanej przez burmistrza Oleszczuka była nadwyżka w wysokości 70% planowanego budżetu.

- Burmistrz, wójt, prezydent są najmitami społeczności lokalnej. Mają jak najlepiej reprezentować jej interesy. Robiłem więc wszystko, żeby jak najszybciej zlikwidować długi gminy. To najlepiej czyni się oszczędnościami. Żaden chłop nie dostanie kredytu, jeżeli ma długi bo nie ma nawet zdolności kredytowych - tłumaczy Stefan Oleszczuk. - Poprzez różne sztuczki gminy brały wcześniej kredyty nawet z parabanków. Ale największym szokiem dla radnych była sytuacja, gdy doprowadziliśmy do nadwyżki budżetowej. Nikt nie mógł zrozumieć, gdy mówiłem "Mamy za dużo pieniędzy". A tymczasem zasada jest prosta: Pieniądze mają być w kieszeniach ludzi, a nie w budżecie!

Podziel się i skomentuj