Poniedziałek, 23 października 2017

Chiny: Hotel ukarany przez władze grzywną za przyjmowanie muzułmańskich gości

Opublikowano: 13 października 2017 06:30:16
Podziel się i skomentuj

Radio Free Asia informuje, że władze prowincji Guangdong w południowej części Chin ukarały grzywną hotel sieci 7Days Inn w Shenzhen, blisko granicy z Hongkongiem. Pracownik, który odpowiedział na telefon od RFA potwierdził ten fakt.

Chiny: Hotel ukarany przez władze grzywną za przyjmowanie muzułmańskich gości

- Zgodnie z zasadami określonymi przez lokalny posterunek policji, musieliśmy zapłacić grzywnę za przyjęcie gościa z Sinciang - powiedział.

Sinciang to region autonomiczny i duży, rzadko zaludniony obszar, będący ok. 1/6 częścią terytorium kraju. Region Sinciang jest wielonarodowościowy. Do połowy XX w. Chińczycy byli w Sinciangu nieliczni. Obecnie większość mieszkańców regionu stanowią wyznające islam ludy tureckie, z których najliczniejsi są Ujgurzy i Kazachowie. Po ogłoszeniu rozpadu Związku Sowieckiego i powstaniu nowych, niezależnych państw, Ujgurzy zaczęli domagać się oddzielenia Sinciangu od Chin. Przy narastających ruchach separatystycznych, narastały także działania terrorystyczne, wymierzone w chińską ludność Han, które trwają po dziś dzień. Tendencje separatystyczne tym razem połączone zostały z radykalnym islamizmem. Na czele ruchu stanął terrorystyczny Islamski Ruch Zachodniego Turkiestanu spokrewniony z Al-Kaidą, talibami i Islamskim Ruchem Uzbekistanu, który rozpoczął serię zamachów przeciwko władzom Sinciangu.

Zakaz przyjmowania gości wyznania muzułmańskiego został wprowadzony ze względu na odbywający się w mieście kongres rządzącej KPCh. Władze obawiają się, że mogą być wśród nich terroryści.

Podziel się i skomentuj