Poniedziałek, 23 października 2017

Heinz-Christian Strache wspomina Jörga Haidera

Opublikowano: 12 października 2017 10:49:00
Podziel się i skomentuj

Aktualny lider Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) przypomniał wczoraj na Facebooku postać Jörga Haidera, który 11 października 2008 r. zginął w wypadku samochodowym.

- Na pamiątkę naszego przewodniczącego Jörga Haidera, który zmarł 9 lat temu. Niech spoczywa w pokoju - napisał Strache, zamieszczając jednocześnie jego zdjęcie.

Heinz-Christian Strache wspomina Jörga Haidera

Jörg Haider był doktorem nauk prawnych. Pracował jako adwokat i nauczyciel akademicki. Pod jego przywództwem Partia Wolnościowa toczyła ostrą walkę o wyborców, stając się w 1999 najsilniejszą partią w Karyntii. Największy jak dotąd wynik wyborczy (26.91 %, 53 mandaty w 183-osobowej Radzie Narodowej) i spowodowane tym wejście FPÖ do konserwatywnego rządu kanclerza Schüssela w roku 2000 było przyczyną zastosowania przez Unię Europejską sankcji wobec Austrii – było to jedyne tego typu działanie w historii UE. 14 członków Unii zamroziło na osiem miesięcy stosunki z tym krajem. W 2005 r. Haider założył nową partię – Sojusz na rzecz Przyszłości Austrii (BZÖ), a 7 kwietnia tegoz roku został z tego powodu wykluczony z FPÖ.

Podziel się i skomentuj