Poniedziałek, 23 października 2017

Prof. Cenckiewicz: Wałęsa potwierdza najbardziej sensacyjne relacje

Opublikowano: 12 października 2017 07:21:48
Podziel się i skomentuj

- Ta książka to paradoksalnie moje osobiste zwycięstwo, bo Wałęsa – w dobrze znanym mi stylu – zaczął częściowo potwierdzać nawet najtrudniejsze wątki swojego życiorysu. Gdyby autorzy dysponowali uporządkowaną wiedzą, byli naprawdę oczytani i mieli wolę wycisnąć z Wałęsy prawdę, osiągnęliby znacznie więcej - mówi w wywiadzie udzielonym Onetowi prof. Sławomir Cenckiewicz.

Prof. Cenckiewicz: Wałęsa potwierdza najbardziej sensacyjne relacje

Rozmowa dotyczyła książki "Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą" Andrzej Bobera i Cezarego Łazarewicza, która jest wywiadem- rzeką z byłym liderem "Solidarności" i prezydentem RP.

- Fundamentalna kwestia to jednak potwierdzenie kontaktów z bezpieką w trakcie rewolty Grudnia '70, czyli zanim został formalnie zwerbowany przez kpt. Edwarda Graczyka do współpracy po zatrzymaniu 19 grudnia 1970 r. Sposób, w jaki Wałęsa opowiada o tym, jak znalazł się w siedzibie milicji 15 grudnia, później został dokooptowany do Komitetu Strajkowego w Grudniu ’70, a następnie jak w nocy z 15 na 16 grudnia w gabinecie dyrektora stoczni rozmawiali z nim esbecy, potwierdza najbardziej sensacyjne relacje i nieliczne dokumenty na ten temat. Innymi słowy Wałęsa w dużej mierze potwierdza obecnie, iż nie był autentycznym uczestnikiem gdańskiego Grudnia ’70. To niezwykle cenne wyznania - uznał historyk.

Źródło: Cały wywiad tutaj
Podziel się i skomentuj