Poniedziałek, 23 października 2017

Prezydent chce ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów

Opublikowano: 12 października 2017 09:27:32
Podziel się i skomentuj

Prezydent Andrzej Duda chce ustanowić 17 marca Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Projekt ustawy trafił już do izby niższej Parlamentu.

Prezydent chce ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów

- To wymaga decyzji polskiego parlamentu - Sejmu i Senatu. Dlatego zdecydowałem się przygotować projekt ustawy w tej sprawie, który w najbliższym czasie, w najbliższych godzinach trafi do Sejmu i mam nadzieję, że zostanie tam bez zbędnej zwłoki przyjęty - mówił wczoraj Duda podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. - Chciałbym abyśmy co roku, 17 marca, obchodzili narodowy dzień pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. To wymaga przyjęcia przez polski parlament – Sejm i Senat – dlatego zdecydowałem się przygotować projekt ustawy w tej sprawie, który w najbliższym czasie, w najbliższych godzinach trafi do Sejmu i mam nadzieję, że zostanie tam bez zbędnej zwłoki przyjęty (...) Należy mówić wyraźnie - kto był zbrodniarzem, a kto był bohaterem; kto wykazał się miłosierdziem, a kto był draniem zasługującym na potępienie.

Rada Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj była humanitarną organizacją podziemną, działająca w latach 1942–1945, jako organ polskiego rządu na uchodźstwie, której zadaniem było organizowanie pomocy dla Żydów w gettach oraz poza nimi. Rada działała pod konspiracyjnym kryptonimem „Żegota”.


Podziel się i skomentuj