Poniedziałek, 23 października 2017

Śladami zbrodni i walki 1944-1956: "Bartek" i jego oddział" [WIDEO]

Opublikowano: 12 października 2017 10:25:26
Podziel się i skomentuj

Prezentujemy jeden z pięciu odcinków cyklu dokumentalnego Telewizji Polskiej o losach żołnierzy podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Wyemitowany w tym tygodniu odcinek dotyczy losów zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flame ps. „Bartek”.

Śladami zbrodni i walki 1944-1956: "Bartek" i jego oddział" [WIDEO]

Henryk Flame, ps. „Grot”, „Bartek” (1918 - 1947) był w II RP kapralem pilotem Wojska Polskiego, a w czasie okupacji kapitanem Narodowych Sił Zbrojnych i dowódcą grup leśnych VII (Śląskiego) Okręgu NSZ. Zasłynął szczególnie dzięki akcji z 3 maja 1946 r., kiedy miało miejsce wydarzenie bez precedensu w będącej pod okupacją sowiecką Polsce. Tego dnia blisko 200 w pełni umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, ze zgrupowania kpt. Henryka Flame ps. „Bartek”, przemaszerowało na oczach sterroryzowanych komunistów w defiladzie przez wypoczynkową miejscowość, jaką do tej pory jest Wisła.

W lipcu 1946 roku do oddziału przeniknęli agenci bezpieki. Ubecy, podający się za reprezentantów sztabu Obszaru Zachodniego NSZ, mieli zorganizować przerzucenie części oddziału na Zachód. Później żołnierze "Bartka" mieli trafić do amerykańskiej strefy okupacyjnej. Była to jednak kolejny komunistyczny podstęp, który skończył się masakrą partyzantów. Co najmniej 167 żołnierzy zgrupowania „Bartka” zostało wywiezionych na teren dzisiejszego województwa opolskiego i zamordowanych (masowe mordy miały miejsce w lasach w okolicach wsi Barut oraz okolicach lotniska w Starym Grodkowie). Od tego czasu zgrupowanie pod dowództwem Flamego zaczęło tracić inicjatywę na rzecz komunistów, którzy w licznych obławach dziesiątkowali podległe „Bartkowi” oddziały.

Materiał filmowy można obejrzeć tutaj - KLIK!

Podziel się i skomentuj