Poniedziałek, 23 października 2017

Rezolucja Rady Europy ws. praworządności w Polsce

Opublikowano: 12 października 2017 06:40:49
Podziel się i skomentuj

Europoseł z ramienia bawarskiej CSU Bernd Fabritius, który w listopadzie 20014 r. zastąpił Erikę Steinbach na stanowisku przewodniczącego Związku Wypędzonych - pierwszy na tym stanowisku, który żyje w związku homoseksualnym - jest autorem przyjętej wczoraj wieczorem rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o zagrożeniu praworządności w Polsce.

Rezolucja Rady Europy ws. praworządności w Polsce

Fabritius jest wiceprzewodniczącym komisji prawnej i praw człowieka Zgromadzenia.

- Chodzi o próby upolitycznienia rad sądowniczych i sądów (Bułgaria, Polska i Turcja), zwolnień sędziów na dużą skalę (Turcja) lub prób podejmowanych w tym celu (Polska) oraz korupcję (Bułgaria, Republika Mołdawii i Rumunia). Istnieją również obawy co do tendencji do ograniczenia władzy ustawodawczej parlamentu (Republika Mołdawii, Rumunia i Turcja) – głosi uzasadnienie rezolucji, cytowane przez PAP.

Dokument „wzywa polskie władze, aby powstrzymały się od wszelkich reform, które mogłyby zagrozić poszanowaniu zasad państwa prawa, a zwłaszcza funkcjonowaniu KRS i niezawisłości sądownictwa oraz prokuratorów oraz „zachęca również polskie władze do korzystania z odpowiednich uregulowań Rady Europy, (...) do pełnej współpracy z jej organami oraz do wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej”.

Zdaniem autorów „obecną sytuację Trybunału Konstytucyjnego należy ponownie zbadać w świetle zaleceń międzynarodowych organów w celu zapewnienia pełnego poszanowania zasad legalności i pewności prawa”.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 42 członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (czyli zaledwie 8 % uprawnionych), w tym reprezentanci Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej.

- Delegacja Komisji Weneckiej złoży kolejną wizytę w Polsce w dniach 24-26 października w ramach przygotowań do wydania opinii o nowelizacji ustawy o prokuraturze – zapowiedział rzecznik Rady Europy, Panos Kakawiatos. Opinia ma zostać przyjęta na najbliższej sesji plenarnej Komisji w dniach 8-9 grudnia.

Podziel się i skomentuj