Poniedziałek, 23 października 2017

Syryjski min. spraw zagranicznych: Międzynarodowa koalicja unicestwia Syryjczyków, a nie ISIS

Opublikowano: 12 października 2017 07:57:35
Podziel się i skomentuj

Syryjski minister spraw zagranicznych Walid Muallem podczas wizyty w Soczi, gdzie prowadzi rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem - Siergiejem Ławrowem, powtórzył wezwania Damaszku do "zlikwidowania" międzynarodowej koalicji stworzonej przez Waszyngton dla prowadzenia wojny w Syrii.

Syryjski min. spraw zagranicznych: Międzynarodowa koalicja unicestwia Syryjczyków, a nie ISIS

- Ta koalicja została stworzona w celu unicestwienia ISIS, ale unicestwia Syryjczyków, a nie ISIS - powiedział Muallem w wywiadzie udzielonym stacji RT.

Syryjski dyplomata stwierdził, że wbrew deklarowanym celom, sojusz pod przewodnictwem USA "chroni ISIS". Uważa również udział w nim aż 62 państw za przesadę" i wzywa koalicję do rozwiązania się.

- Ta międzynarodowa koalicja popełnia zbrodnie przeciwko narodowi syryjskiemu, a w ciągu ostatnich dwóch miesięcy tysiące syryjskich cywili, kobiet i dzieci stały się ofiarami tych zbrodni - powiedział.

Jego zdaniem, Waszyngton używa sojuszu antyterrorystycznego jako "pretekstu do zniszczenia Syrii" i infrastruktury gospodarczej w szczególności, a USA chcą, aby wojna w Syrii "trwała tak długo, jak to możliwe". Minister także odniósł się do Turcji, twierdząc już "jest bliski związek" między Turcją a grupami terrorystycznymi w Syrii.

- Turcja trenuje terrorystów, broni ich i ułatwia ich przenikanie na terytorium Syrii. Dlatego mogę stwierdzić, że obecność Turcji w Syrii jest nielegalna - powiedział Muallem.

Podziel się i skomentuj