Poniedziałek, 23 października 2017

W dniu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii mogą zostać zawieszone wszystkie loty na kontynent

Opublikowano: 11 października 2017 12:30:08
Podziel się i skomentuj

To co brzmi jak najbardziej ponury żart może niestety okazać się prawdą! Takiego scenariusza nie wyklucza bowiem Philip Hammond - minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

W dniu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii mogą zostać zawieszone wszystkie loty na kontynent

Hammond dodaje także od razu, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny ale nie jest całkowicie nierealny. Wszystko przez przedłużający się impas w negocjacjach między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Jest to po części winą samej premier, która zdaje się sama nie wie, jak ma wyglądać proces wychodzenia z Unii. We Florencji miesiąc temu May mówiła o utrzymaniu wszystkiego bez zmian do 2021 r., ale na zjeździe torysów w Manchesterze tydzień temu zapowiedziała, że już w marcu 2019 r. Wielka Brytania wyjdzie z jednolitego rynku. Aby jednak oddać sprawiedliwość samej premier trzeba powiedzieć, że zderzyła się ona z murem niechęci w Brukseli, gdzie pod naciskiem Francji i Niemiec nikt nie chce negocjować o przyszłych relacjach między Unią i Wielką Brytanią, dopóki nie zgodzi się na zapłacenia słonego rachunku za wyjście ze Wspólnoty, nie przyzna szerokich gwarancji praw dla obywateli UE mieszkających na Wyspach oraz nie powie, jak mają wyglądać przyszłe kontrole na granicy Zjednoczonego Królestwa z Irlandią.

Jak na razie nie widać rozwiązania tego wzajemnego klinczu. W obliczu przedłużającego się impasu i coraz silniejszej pozycji zwolenników twardego Brexitu, coraz częściej brane jest pod uwagę, że Wielka Brytania może opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 r. bez zawarcia umów, które regulowałyby warunki Brexitu i kształt przyszłych stosunków.
Z perspektywy gospodarczej oznaczać by to mogło powrót do stosowania taryf celnych zgodnych ze standardami Światowej Organizacji Handlu (WTO). Byłby to poważny cios dla unijnych eksporterów, ale jeszcze poważniejszy dla firm brytyjskich. Wstrzymanie lotów z i do europejskich miast byłoby tylko w tej sytuacji oczywistą konsekwencją niezawarcia umów między Wielką Brytanią i Unią.

Źródło: informacje24.co.uk
Podziel się i skomentuj