Poniedziałek, 23 października 2017

Berlin: Dwaj Polacy prowadzą strajk głodowy. Cel to zniesienie nazistowskiego ustawodawstwa dyskryminującego polską mniejszość

Opublikowano: 11 października 2017 12:31:08
Podziel się i skomentuj

Mec. Stefan Hambura oraz dr Marcin Masny prowadzą od wczoraj w Berlinie kolejny protest głodowy. Prawnik od lat walczy o to, aby przyznano Polakom status mniejszości w Niemczech. Od dnia wejścia w życie dekretów wydanych w III Rzeszy 7 września 1939 r. (po agresji Niemiec na Polskę) Polacy mieszkający w Niemczech nie posiadają statusu mniejszości narodowej. W lutym 1940 organizacje Polaków w Niemczech zostały rozwiązane, ich majątek skonfiskowany, a działalność zakazana na mocy rozporządzenia Rady Ministrów Obrony Rzeszy, sygnowanego przez Hermanna Göringa.

Berlin: Dwaj Polacy prowadzą strajk głodowy. Cel to zniesienie nazistowskiego ustawodawstwa dyskryminującego polską mniejszość

– Nie ma wymiernych, pozytywnych wyników co do uznania statusu mniejszości polskiej w Niemczech, a teraz formuje się nowy niemiecki rząd, ma powstać nowa koalicja. Chcemy ten moment wykorzystać, żeby doprowadzić do dyskursu politycznego w Niemczech, ażeby przyszłe partie koalicyjne zainteresowały się tym tematem – i nie tylko partie koalicyjne, ale wszystkie partie w Niemczech, które będą okazywały w tej sprawie dobrą wolę i będą się chciały tym zainteresować – powiedział mec. Hambura.

Obaj działacze już w maju prowadzili podobną akcję w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

- Na pewno Niemcy powinni przyznać status „de iure”. Został on uchylony podczas II wojny światowej. To znaczy organizacje mniejszości polskiej zostały rozwiązane. Część ich działaczy trafiła do obozów koncentracyjnych, a po II wojnie światowej niestety ten status nie został przywrócony. My występujemy z postulatem przyznania tego statusu mniejszościowego dla potomków przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech - tłumaczył wtedy adwokat w "Poranku WNET" powody swojego protestu.

Podziel się i skomentuj