Poniedziałek, 23 października 2017

Min. spraw zagranicznych Węgier: Polska zawsze może liczyć na Węgry, jeżeli zostanie poddana próbie oskarżenia [WiDEO]

Opublikowano: 10 października 2017 08:02:33
Podziel się i skomentuj

– Polska zawsze może liczyć na Węgry, jeżeli kiedykolwiek zostanie poddana jakiejś próbie oskarżenia w Unii Europejskiej lub pozostałych organizacjach – mówił wczoraj w programie „Minęła 20” TVP Info minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjárto. – Takie kwestie jak reforma sądów, to wasza sprawa. Liczy się interes narodowy, o który trzeba walczyć do końca.

Min. spraw zagranicznych Węgier: Polska zawsze może liczyć na Węgry, jeżeli zostanie poddana próbie oskarżenia [WiDEO]

– Uważamy za podwójne standardy to, co robiono wobec naszych krajów. Jesteśmy najczęściej oskarżani przez KE na podstawie bardzo nieprawdziwych zarzutów. Sposób działania KE wobec was jest nie do przyjęcia. Możecie być pewni, że Polska może liczyć na Węgry w debatach z Unią i poza nią. Jesteśmy zbyt niezależni. Kiedy przejęliśmy władzę w 2010 r. i zaczęliśmy podejmować trudne decyzje, to wokół nas zaczęło się pojawiać coraz więcej kłamstw. I taki mechanizm może działać wobec Polski - uważa minister.

Podczas pobytu w polskiej stolicy Szijjártó udzielił wywiadu dla węgierskiej agencji informacyjnej MTI, w którym stwierdził iż "granice zewnętrzne UE muszą być chronione, jeśli chcemy przetrwania strefy Schengen"

- Jednym z naszych ważnych sojuszników w tej debacie jest austriacki minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz, który jasno stwierdził, że ochrona granic zewnętrznych musi być najważniejszą perspektywą w pokonaniu kryzysu migracyjnego - powiedział Szijjártó. - Austria udzielała pomocy zarówno Węgrom, jak i państwom Bałkanów Zachodnich w zakresie ochrony granic.

Podziel się i skomentuj