Poniedziałek, 23 października 2017

USA: Uhonorowano bohaterów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych: gen. Pułaskiego i kpt. Zielińskiego

Opublikowano: 10 października 2017 05:40:05
Podziel się i skomentuj

Staraniem Towarzystwa Dziedzictwa Wybrzeża (Coastal Heritage Society) oraz Komitetu im. Gen. Pułaskiego w Savannah (Savannah General Pulaski Committee) uhonorowano wczoraj dwóch oficerów, którzy zginęli w 1779 r.

USA: Uhonorowano bohaterów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych: gen. Pułaskiego i kpt. Zielińskiego

Główny atak oblężenia miał miejsce 9 października, w czasie ataku śmiertelnie ranny został gen. Kazimierz Pułaski, a jeszcze przed nią poległ kpt. Jan Zieliński. Walka pomiędzy kolonistami a Brytyjczykami trwała tylko 50 minut, ale pochłonęła 800 ofiar. Po tym ataku odstąpiono od oblężenia i miasto pozostało w rękach angielskich do lipca 1782 r.

Wśród gości znaleźli się m.in. ambasador RP - Piotr Wilczek oraz Halina Bieniecki - bedaca potomkiem poległego generała.

- To wielki zaszczyt móc tu być. Jestem bardzo dumna, że pochodzę z rodziny Pułaskich - powiedziała Halina Bieniecki, która mieszka obecnie w Południowej Karolinie, ale wychowała się w Polsce.

- Jako generał, Pułaski zawsze walczył na czele, ryzykował podobnie jak jego żołnierze, ponieważ to było coś, w co w swoim sercu głęboko wierzył - powiedział Edward Kolikowski, przewodniczący Savannah General Pulaski Committee.

- To pole bitewne można uznać za jedno z miejsc narodzenia się polsko-amerykańskiego braterstwa broni - dodał polski ambasador. - Braterstwo, które rozpoczęło się od Kościuszki i Pułaskiego, trwa do dziś. Jako sojusznicy w ramach NATO, nasi żołnierze ćwiczą i służą razem w Polsce, Afganistanie i w innych miejscach ... Niech nasza służba i ofiara Kościuszki, Pułaskiego i Zielińskiego ciągle nas inspirują, a my nigdy nie zapominamy o cenie wolności.

Podziel się i skomentuj