Sobota, 18 listopada 2017

ZUS znowu sięga do naszych kieszeni! Chce 2 milionom Polaków ODEBRAĆ MILIARDY ZŁOTYCH rocznie

Opublikowano: 11 września 2017 10:45:29
Podziel się i skomentuj

Jak pisze dziennik Rzeczpospolita analitycy ZUS i Ministerstwa Finansów ustalili, że ponad 4,6 miliona Polaków zarabia 40 mld zł rocznie nie płacąc od tych zarobków pełnych składek na ZUS. Według szacunkowych wyliczeń z tego tytułu do ZUS nie trafia 5 mld zł rocznie. Chodzi głównie o umowy o dzieło. Od takich umów nie są odprowadzane żadne składki. ZUS chce, aby wszystkie umowy cywilnoprawne były "ozusowane". Decyzja w tej sprawie jest po stronie rządu.

ZUS znowu sięga do naszych kieszeni! Chce 2 milionom Polaków ODEBRAĆ MILIARDY ZŁOTYCH rocznie

Na umowach o dzieło dorabia sobie obecnie 2 miliony Polaków. To właśnie do ich kieszeni chce sięgnąć ZUS. Oznacza to, że branie dodatkowej pracy przestanie się ludziom opłacać. Takie uderzenie po kieszeni pracowników w momencie kiedy w kraju brakuje ciągle rąk do pracy, a pomimo dobrej koniunktury gospodarczej jakoś nie widać, aby Polacy masowo powracali do kraju z emigracji, może przyczynić się do osłabienia naszej gospodarki. Praca w Polsce jest ciągle bardzo wysoko opodatkowana, a jak widać są plany aby ją opodatkować jeszcze bardziej.

Sięganie coraz głębiej do kieszeni Polaków przez ZUS nie poprawi również sytuacji w tej instytucji, która przecież od lat jest wspierana jest rokrocznie dodatkowymi dziesiątkami miliardów złotych z budżetu państwa. Tylko w ubiegłym roku na wszystkie fundusze z ubezpieczeniami społecznymi z budżetu państwa poszło dodatkowe 61,5 mld zł. Pieniądze zaś, które teraz przymierza się ściągnąć ZUS od umów cywilnoprawnych starczą co najwyżej na pensje pracowników tej instytucji. Łączna bowiem kwota tych wynagrodzeń rocznie wynosi 2,2 mld zł.

Źródło: RP.pl
Podziel się i skomentuj