Sobota, 18 listopada 2017

Wojnę w Syrii bezdyskusyjnie wygrywa al-Assad [WIDEO]

Opublikowano: 11 września 2017 06:38:54
Podziel się i skomentuj

W kręgach dyplomatycznych narasta przekonanie, że 51-letni okulista (absolwent wydziału lekarskiego Uniwersytetu w Damaszku i londyńskiego Western Eye Hospital), który 17 lat temu odziedziczył stery rządów w Syrii po swoim ojcu Hafezie, staje się praktycznie jedynym zwycięzcą długotrwałego konfliktu. Pomimo wysiłków opozycji, zachodnich potęg i ISIS by zdetronizować al-Assada, jego przeciwnicy muszą się pogodzić z jego politycznym istnieniem.

Wojnę w Syrii bezdyskusyjnie wygrywa al-Assad [WIDEO]

Wieloletnia brutalna wojna, w połowie siódmego roku swego trwania, jest jeszcze daleka od końca. Ale kolejne zwycięstwa al-Assada w kluczowych częściach kraju i kontynuowanie bardzo ważnej pomocy ze strony sojuszniczych: Rosji i Iranu, wytrącają bron z reki buntownikom, którzy kiedyś cieszyli się poparciem USA i państw Europy Zachodniej.

- Rząd Baszszara al-Assada wygrał wojnę militarnie - powiedział niedawno Robert Ford, były ambasador USA w Damaszku, który był świadkiem walk w pierwszych dniach wojny. - I nie widzę perspektywy, by syryjska opozycja mogła zmusić go do dokonania dramatycznych koncesji w negocjacjach pokojowych.

Rząd musi jeszcze w pełni zabezpieczyć obszary wokół stolicy, a walka trwa w kilku obszarach wschodniej i północno-wschodniej prowincji Idlib w Syrii. Nawet jednak najwięksi zagraniczni przeciwnicy al-Assada uważają, że jego władza jest utrwalona i wezwali rebeliantów, aby to uznali.

- Kraje, które najbardziej nas popierały ... wszystkie one zmieniają nastawienie - przyznał Osama Abu Zaid, rzecznik prasowy największych grup tzw. demokratycznej opozycji. - Jesteśmy naciskani ze wszystkich stron, aby opracować bardziej realistyczną wizję i zaakceptować al-Assada.

Kluczem do przetrwania syryjskiego lidera były jego sojusze z Moskwą i Teheranem. Rosja dostarczyła w 2015 r. samoloty bojowe i elitarne oddziały Specnaz. Iran przysłał materiały i siłę roboczą dla odbudowy infrastruktury. Dyplomatycznie Rosja wielokrotnie wykorzystywała swoje prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, aby ochronić Damaszek przed sankcjami. Turcja, która długo była główną opcją wsparcia dla opozycji (jej miasta graniczne stały się bazami rebeliantów), w tym momencie skutecznie umacnia granicę, powstrzymując atakujących wcześniej Syrię Kurdów, zdając sobie sprawę, że wzmocniony i zaprawiony w walkach wróg który walczył z Turkami od dziesięcioleci to większe zagrożenie od syryjskiego prezydenta.

To sprowadziło Turcję na kolejny ostatnio kurs kolizyjny z USA, która traktowała kurdyjskie YPG jako jądro siły walczącej z Państwem Islamskim i miało również zablokować irańskie aspiracje. Nieprzyjazne kraje Zatoki Perskiej mają teraz własny konflikt, bo Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie kłócą się z Katarem. Dochodzi do tego prowadzona przez Arabię ​​Saudyjską interwencja w Jemenie.

W ubiegłym miesiącu ekonomiczno - technologiczne Międzynarodowe Targi w Damaszku odbyły się po raz pierwszy od czasu ich zamknięcia na początku wojny.

- Targi to brama do deklaracji zwycięstwa w Syrii - powiedział dyrektor Fares Kartali podczas ich otwarcia.

I faktycznie, dzisiaj tj. 11 września w dniu swoich 52 urodzin, Baszszar al-Assad może spokojnie patrzeć w przyszłość. Wojna powinna skończyć się po jego myśli, a powoli można myśleć o odbudowie kraju. Polski rząd za to powinien zainteresować się współudziałem polskich firm w tym dziele.

--- --- ---
Wspieraj Dziennik Narodowy
Dziennik Narodowy istnieje już 1,5 roku i w tym czasie udało nam się już na stałe zadomowić na medialnej scenie. Teraz czas na dalszy rozwój. Przy wsparciu stowarzyszenia Ruch Wolności chcemy zebrać pieniądze i zainwestować je w budowę naszego kanału YouTube, co wiąże się z zakupem odpowiedniego sprzętu do kręcenia materiałów filmowych i ich montażu. Potrzebujemy również lepszego sprzętu komputerowego dla naszych dziennikarzy. I to jest teraz podstawowy cel naszej zbiórki.
Nazwa: Ruch Wolności
Nr konta: 02 1020 1013 0000 0702 0359 8026
Wpłata tytułem: Wspieram Dziennik Narodowy

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dworzyński: Unia Europejska jest współczesnym imperium kolonialnym a kraje jak Węgry, Polska przeznaczono do łupienia [WIDEO]
Po przystąpieniu do Wspólnoty państw Europy Środkowo-Wschodniej system ten jakoś funkcjonował. Problem pojawił się wtedy, gdy państwa takie jak Węgry, Polska zaczęły nie zgadzać się na wyznaczone sobie miejsce i kwestionować swoją rolę, tej kolonii łupionej przez centralę. Zaczęły one dążyć do równego statusu między takimi państwami jak Niemcy czy Francja a nimi.
Więcej...

Kalinowski: Celem ONR jest Polska rządzona przez Polaków i w interesie Polaków
Cechuje nas silna dyscyplina, hierarchia i pełne zaangażowanie. Nie jesteśmy też demoliberalną partią polityczną która mami ludzi obietnicami. My nie mówimy, że będziemy "dawać", my oczekujemy poświęceń. Może to kogoś odstraszyć, albo wydawać się górnolotne, ale chcemy stawać się lepszymi ludźmi, na każdej płaszczyźnie. Jeśli chcemy zmieniać rzeczywistość w Polsce - to najpierw sami musimy się zmienić.
Więcej...

Sumliński: Gazowy przekręt stulecia
Umowę podpisano aż do roku 2022 – i „tylko” do roku 2022. Rząd Donalda Tuska chciał bowiem, by obowiązywała do roku 2037, uzależniając całkowicie Polskę od rosyjskiego gazu na całe dziesięciolecia.
Więcej...

Podziel się i skomentuj