Sobota, 18 listopada 2017

Polscy naukowcy szukają w ... Maroku śladów słowiańskiej osady z IX/X w.

Opublikowano: 10 września 2017 11:56:14
Podziel się i skomentuj

Może to początkowo brzmieć jak kiepski żart lub turbosłowiańska fantazja, ale w odległym Maroku na przełomie IX i X wieku istniała ... słowiańska, warowna osada. O Qarjat as-Saqaliba (wieś Słowian) wspomina Abu 'Abd Allah al-Bakri, arabski geograf z Andaluzji, historyk i filolog. W swej "Księdze dróg i królestw" zawarł kompilację z opisów krajów Słowian, w tym kraju M'ško (identyfikowanego z Polską Mieszka I), opartej na relacji Ibrahima ibn Jakuba i dziełach Al-Masudiego.

Polscy naukowcy szukają w ... Maroku śladów słowiańskiej osady z IX/X w.

Aby zrozumieć skąd tam wzięli się Słowianie, i to najprawdopodobniej z terenów dzisiejszej Polski, trzeba wiedzieć iż w tamtych czasach głównym "towarem" eksportowym naszego rejonu byli ... ludzie. Kupnem i dystrybucją niewolników na Zachód oraz przede wszystkim do krajów muzułmańskich zajmowali się kupcy żydowscy. Takim właśnie handlarzem był w/w Ibrahim ibn Jakub - Żyd sefardyjski, pochodzący z Tortosy w kalifacie Kordoby, kronikarz, podróżnik i kupiec. To on jest autorem pierwszej relacji o Polsce z czasów Mieszka I. Zajmował się handlem z plemionami słowiańskimi, głównie niewolnikami. Nie jest wykluczone, że uprawiał też działalność wywiadowczą na rzecz Maurów. Pozostawił po sobie relację z podróży do krajów słowiańskich, którą odbył w latach 965–966.

W tym czasie w północnym Maroku istniało Królestwo Nekor. Dynastia została założona w roku 710 przez Saliha I ibn Mansuar. Jego dynastia, Banū Sālih, następnie rządziła regionem do roku 1019. W 859 r. królestwo stało się celem ataku floty 62 statków Wikingów, którzy rozgromili flotę Nekoru, próbującą powstrzymać ich od plądrowania okolicy. M.in. po to, by zabezpieczyć się od takich ataków władcy Nekoru stworzyli elitarną jednostkę złożoną ze słowiańskich niewolników. Według badaczy z Uniwersytetu Szczecińskiego, zapewne pochodzili on z okolic Wolina i Szczecina. Według źródeł armia zbuntowała się, została wyparta ze stolicy i założyła w górach twierdzę nazwaną Qarjat as-Saqaliba.

Na przełomie października i listopada ub.r. w Maroku gościła polska ekipa archeologów i etnologów, szukająca śladów słowiańskiej twierdzy w Maroku. Naukowcom udało się wytypować wstępne miejsce poszukiwań Qarjat as-Saqaliba/

- Przeprowadziliśmy etnograficzny oraz archeologiczny rekonesans badawczy, który obejmował rejon gór Rif, gdzie we wczesnym średniowieczu mieściło się królestwo Nekor - po zakończeniu wyprawy podsumował ją podczas konferencji prasowej kierownik naukowy wyprawy dr Wojciech Filipowiak. - Przeprowadziliśmy analizę średniowiecznej ceramiki w magazynach Instytutu Archeologii w Rabacie i możemy stwierdzić, że jest ona podobna do słowiańskiej ceramiki wczesnośredniowiecznej. To potwierdza naszą pierwotną hipotezę, że obecność Słowian w Maroku mogła pozostawić ślad w kulturze materialnej. Daje to możliwość odnalezienia takiej ceramiki w terenie i dokładnego zlokalizowania słowiańskiej wsi (..) Dalsze badania etnologiczne mają doprowadzić do tego, by z toponimii, czyli z nazw miejsc, wydobyć jakieś ślady obecności Słowian.

Badania będą kontynuowane. W tym roku do Maroka pojechała kolejna wyprawa.

- Wytypowany przez nas obszar zostanie objęty badaniami etnograficznymi i językoznawczymi. Chcemy znaleźć toponimy, a także legendy i podania miejscowej ludności, w których mogły zachować się ślady po Słowianach. Równolegle chcemy podjąć się badań nad rękopisem Al-Bakriego, który jest naszym głównym źródłem informacji o słowiańskiej wsi. Chcielibyśmy aby historycy stworzyli własne tłumaczenie tekstu, którego oryginał znajduje się w Paryżu - powiedział dr Filipowiak.

--- --- ---
Wspieraj Dziennik Narodowy
Dziennik Narodowy istnieje już 1,5 roku i w tym czasie udało nam się już na stałe zadomowić na medialnej scenie. Teraz czas na dalszy rozwój. Przy wsparciu stowarzyszenia Ruch Wolności chcemy zebrać pieniądze i zainwestować je w budowę naszego kanału YouTube, co wiąże się z zakupem odpowiedniego sprzętu do kręcenia materiałów filmowych i ich montażu. Potrzebujemy również lepszego sprzętu komputerowego dla naszych dziennikarzy. I to jest teraz podstawowy cel naszej zbiórki.
Nazwa: Ruch Wolności
Nr konta: 02 1020 1013 0000 0702 0359 8026
Wpłata tytułem: Wspieram Dziennik Narodowy

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dworzyński: Unia Europejska jest współczesnym imperium kolonialnym a kraje jak Węgry, Polska przeznaczono do łupienia [WIDEO]
Po przystąpieniu do Wspólnoty państw Europy Środkowo-Wschodniej system ten jakoś funkcjonował. Problem pojawił się wtedy, gdy państwa takie jak Węgry, Polska zaczęły nie zgadzać się na wyznaczone sobie miejsce i kwestionować swoją rolę, tej kolonii łupionej przez centralę. Zaczęły one dążyć do równego statusu między takimi państwami jak Niemcy czy Francja a nimi.
Więcej...

Kalinowski: Celem ONR jest Polska rządzona przez Polaków i w interesie Polaków
Cechuje nas silna dyscyplina, hierarchia i pełne zaangażowanie. Nie jesteśmy też demoliberalną partią polityczną która mami ludzi obietnicami. My nie mówimy, że będziemy "dawać", my oczekujemy poświęceń. Może to kogoś odstraszyć, albo wydawać się górnolotne, ale chcemy stawać się lepszymi ludźmi, na każdej płaszczyźnie. Jeśli chcemy zmieniać rzeczywistość w Polsce - to najpierw sami musimy się zmienić.
Więcej...

Sumliński: Gazowy przekręt stulecia
Umowę podpisano aż do roku 2022 – i „tylko” do roku 2022. Rząd Donalda Tuska chciał bowiem, by obowiązywała do roku 2037, uzależniając całkowicie Polskę od rosyjskiego gazu na całe dziesięciolecia.
Więcej...

Podziel się i skomentuj