Sobota, 18 listopada 2017

Dr Patey: Rocznica strajków sierpnia 1980 r.

Opublikowano: 2 września 2017 13:11:12
Podziel się i skomentuj

To nie był protest li tylko o kiełbasę, jak niektórzy ówcześni pismacy próbowali go opisywać w reżimowej prasie. Nie chodziło o modyfikowanie marksistowskiej utopii, jak by chcieli dysydenci o partyjnych rodowodach.

Dr Patey: Rocznica strajków sierpnia 1980 r.

Ludzie wiedząc o uwarunkowaniach, dostrzegając nagą siłę komunistycznego aparatu przemocy, wybrali umiarkowanie i pokojową demonstrację. Krzyż w Stoczni, masowe uczęszczanie na msze święte pokazywały, że ludzie chcą nie kolejnego eksperymentu, ale Polski Wolnej i Niezawisłej - opartej na fundamencie wartości, który był tworzywem dla naszej tożsamości setki lat.

Szkoda, że w tym czasie tylko nieliczni działacze dawnego obozu narodowego dostrzegli w Solidarności pierwiastek polskiego odrodzenia narodowego, a nie tylko grę sił tajnych i jawnych. Pisał o tym ówczesny redaktor naczelny "Myśli Polskiej" na emigracji - Wojciech Wasiutyński. Środowiska związane z Wiesławem Chrzanowskim, organizacje narodowo-katolickie, jak potem zarejestrowane stowarzyszenie Soli Deo aktywnie wspierały NSZZ Solidarność w 1980 r. Pamiętam, że Matka Boska wisząca w klapie marynarki symbolu Solidarności - prostego robotnika Lecha Wałęsy mówiła więcej niż pisane przez ekspertów postulaty. Ta Matka Boska wtedy dawała kapitał zaufania dla przywódcy, który przecież nie był szerzej znany Polakom. I nie miało to znaczenia wtedy, jakie intencje przyświecały Lechowi Wałęsie - został symbolem walki z komuną. A strach przed perspektywą powrotu takiej Polski ułatwiał znalezienie kompromisu, różnym wydawałoby się bardzo odległym, środowiskom laicko-liberalno-lewicowym.

Niestety, dziesięć lat wystarczyło służbom, technologom społecznym by z wielkiego ruchu narodowego nie powstała odrodzona Polska, tylko surogat zabezpieczający interesy dawnej klasy rządzącej. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem. Wprowadzone elementy wolnego rynku, którego skutkiem było trudne do odwrócenia rozszczelnienie dawnego układu w gospodarce pozwalają wierzyć, że i inne ważne obszary funkcjonowania państwa, na przykład wymiar sprawiedliwości zaczną podlegać kiedyś waluacji społecznej. Mam nadzieję, że będziemy mieć w końcu normalny rynek mediów i edukację - nie tyle realizujące politykę państwową, co kierujące się racjami narodowymi i ponoszące odpowiedzialność przed polską rodziną, a nie tym czy innym ministrem.

dr Mariusz Patey - dyrektor Instytutu im. Romana Rybarskiego

--- --- ---
Wspieraj Dziennik Narodowy Dziennik Narodowy istnieje już ponad rok i w tym czasie udało nam się już na stałe zadomowić na medialnej scenie. Teraz czas na dalszy rozwój. Przy wsparciu stowarzyszenia Ruch Wolności chcemy zebrać pieniądze i zainwestować je w budowę naszego kanału YouTube, co wiąże się z zakupem odpowiedniego sprzętu do kręcenia materiałów filmowych i ich montażu. Potrzebujemy również lepszego sprzętu komputerowego dla naszych dziennikarzy. I to jest teraz podstawowy cel naszej zbiórki.
Nazwa: Ruch Wolności
Nr konta: 02 1020 1013 0000 0702 0359 8026
Wpłata tytułem: Wspieram Dziennik Narodowy

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Ten lewak zafundował swojej żonie wyrok 2 lat więzienia. Teraz lansuje się z nową „laską”. I poucza jak być prawdziwym mężczyzną
Przypomnijmy więc o tym, że stojący na czele Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafał Gaweł został skazany za oszustwa finansowe na 4 lata (wyrok jest ciągle nieprawomocny), ale nie został skazany sam.
Więcej...

Marusik: Każda władza po 1989 r. traktuje Polaków jak parobków, bo ten model państwa odziedziczyliśmy po PRL [WIDEO]
Europoseł mówi o iluzji transformacji ustrojowej w Polsce, która nie zmieniła istoty systemu marksistowskiego czyli wyzysku milionów obywateli przez wąską kastę polityczno-biurokratycznej nomenklatury.
Więcej...

Sumliński: Gazowy przekręt stulecia
Umowę podpisano aż do roku 2022 – i „tylko” do roku 2022. Rząd Donalda Tuska chciał bowiem, by obowiązywała do roku 2037, uzależniając całkowicie Polskę od rosyjskiego gazu na całe dziesięciolecia.
Więcej...

Podziel się i skomentuj