Sobota, 18 listopada 2017

Mjanma: Wojsko pali muzułmańskie wioski i strzela do każdego. Tysiące uchodźców przekracza granicę [WIDEO]

Opublikowano: 30 sierpnia 2017 06:44:35
Podziel się i skomentuj

Według źródeł rządowych, tysiące muzułmanów należących do etnicznej i religijnej mniejszości Rohingya ucieka od przemocy w Mjanmie (dawnej Birmie), przekraczając granicę z Bangladeszem. Siły bezpieczeństwa otwierają ogień do każdego, kto im sie nawinie w północno-zachodnim stanie Rakhin. Liczba ofiar od piątku może sięgać już przeszło 200 osób.

Mjanma: Wojsko pali muzułmańskie wioski i strzela do każdego. Tysiące uchodźców przekracza granicę [WIDEO]

Do eskalacji zadawnionego konfliktu doszło w zeszłym tygodniu, kiedy partyzanci Rohingya zaatakowali posterunki policji. Grupy obrońców praw człowieka i zwolenników Rohingya mówią, że armia w odwecie doprowadziła do palenia wiosek i strzelania do ludności cywilnej, zmuszając tysiące muzułmanów do ucieczki. Szacuje się, że w ciągu ostatnich kilku dni przekroczyło granice Bangladeszu w przybliżeniu 5 tys. osób. Wczoraj wieczorem Wielka Brytania zwróciła się z prośbą do Rady Bezpieczeństwa ONZ o monitorowanie sytuacji. Wiele organizacji muzułmańskich w Europie nazwało działania armii Mjanmy czystkami etnicznymi i zaapelowało o pomoc.

Rohingya to muzułmańska grupa etniczna zamieszkująca północną część birmańskiego stanu Arakan, licząca ponad milion osób. Są to głównie rolnicy i rybacy. Uważają się za autochtonicznych mieszkańców Arakan, podczas gdy buddyjska większość społeczeństwa Birmy uważa ich za nielegalnych imigrantów z Bangladeszu. Kwestia pochodzenia oraz tożsamości Rohingya budzi wiele kontrowersji. Według jednej teorii są to potomkowie muzułmańskich kupców, którzy od ponad 10 wieków zamieszkują Arakan. Inna teoria głosi, iż są bezpośrednimi następcami bengalskich imigrantów z XIX i XX wieku, lub też uciekającymi do Birmy przez zieloną granicę Bengalczykami. Posługują się indoeuropejskim językiem rohingya.

Z powodu łamania praw człowieka przez rządzącą Mjanmą juntę generałów, Rohingya emigrowali do Bangladeszu. Jako grupa etnicza są dyskryminowani i prześladowani, nie posiadają dokumentów, w związku z czym nie mogą korzystać z powszechnej edukacji, opieki medycznej czy poszukiwać pracy. Rząd Mjanmy od 1982 r. stoi na stanowisku, że Rohingya nie istnieją jako osobna grupa etniczna i są to imigranci z Bengalu. Z tego powodu ONZ uważa ich za najbardziej prześladowaną grupę etniczną na planecie. Do kolejnych pogromów doszło po demokratyzacji Birmy, od 2012 r. ich domy, szkoły i meczety są podpalane, a oni sami prześladowani.

--- --- ---
Wspieraj Dziennik Narodowy. Dziennik Narodowy istnieje już ponad rok i w tym czasie udało nam się już na stałe zadomowić na medialnej scenie. Teraz czas na dalszy rozwój. Przy wsparciu stowarzyszenia Ruch Wolności chcemy zebrać pieniądze i zainwestować je w budowę naszego kanału YouTube, co wiąże się z zakupem odpowiedniego sprzętu do kręcenia materiałów filmowych i ich montażu. Potrzebujemy również lepszego sprzętu komputerowego dla naszych dziennikarzy. I to jest teraz podstawowy cel naszej zbiórki.
Nazwa: Ruch Wolności
Nr konta: 02 1020 1013 0000 0702 0359 8026
Wpłata tytułem: Wspieram Dziennik Narodowy

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Fedorowicz: I ty zostaniesz prawdziwym Europejczykiem!
Pomyśl, że idziesz z żoną na nocny spacer po plaży w Jastarni i zostajesz napadnięty, pobity przez 4 islamistów, a twoja żona wielokrotnie, zbiorowo zgwałcona.
Więcej...

Wielka Brytania: Bezduszni urzędnicy oddali białe chrześcijańskie dziecko do muzułmańskiej rodziny zastępczej
Pięciolatka błagała urzędników przeprowadzających kontrolę, aby zabrali ją stamtąd
Więcej...

Kalinowski: Obywatele RP to bojówka totalnej opozycji, od 27-lat indoktrynowani przez m.in. "Wyborczą" [WIDEO]
Ci ludzie wierzą, że walczą dzisiaj o demokrację. Żyją w jakimś matrixie, jakimś alternatywnym świecie.
Więcej...

Podziel się i skomentuj