Piątek, 20 października 2017

Warszawa: Pikieta narodowców w rocznicę rozpoczęcia Operacji Polskiej NKWD

Opublikowano: 13 sierpnia 2017 06:02:16
Podziel się i skomentuj

W 80 rocznicę rozpoczęcia Operacji Polskiej narodowcy z Młodzieży Wszechpolskiej, Ruchu Narodowego i Obozu Narodowo-Radykalnego zebrali się w piątek pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie.

Warszawa: Pikieta narodowców w rocznicę rozpoczęcia Operacji Polskiej NKWD

- Sprawa kresowa - sprawa narodowa! Działacze MW, RN i ONR wsparli pikietę Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich z okazji rocznicy tzw. "Operacji Polskiej". Uczciliśmy ofiary sowieckiego ludobójstwa lat 1937-38, którego ofiarą padło 200 tys. naszych rodaków. Polacy byli bowiem w ZSRS w okresie Wielkiego Terroru najbardziej prześladowaną i wyniszczaną narodowością - tak skomentował wydarzenie poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego. - Pod ambasadą Federacji Rosyjskiej apelowaliśmy o udostępnienie archiwów, dzięki którym moglibyśmy dokładniej poznać los tysięcy rodaków. Zabierając głos zwróciłem również uwagę na bieżące napięcia dotyczące polityki historycznej między naszymi państwami. Tłumaczyłem, że jeśli między Polską a Rosją ma w przyszłości nastąpić normalizacja stosunków to dzisiejsza desowietyzacja przestrzeni publicznej (pomniki, tablice itd.) usuwa jedną z przeszkód na tej drodze.

- Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić pamięć tych, którzy są jednymi z wielu ofiar sowieckiego ludobójstwa. Spotykamy się, aby przypomnieć i pamiętać - mówił na pikiecie poseł Winnicki.

- Zamordowano blisko dwieście tysięcy osób, tylko dlatego że byli Polakami - dodał prof. Jerzy Robert Nowak.

- Powinniśmy się wszyscy postarać, żeby pamięć historyczna o tej zagładzie, o tym ludobójstwie Polaków na Wschodzie była szerzej rozpropagowana. Trzeba pamiętać o tym, że do 1989 r. dzieci nie były o tym uczone - apelował prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz. - Nikt z nas nie poznał prawdy dzięki systemowi oświaty. Sami jej dochodziliśmy, czytając książki.

Operacja polska NKWD była wymierzona w Polaków akcją NKWD, wynikająca z Rozkazu Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR nr 00485 z dnia 11 sierpnia 1937, wydanego przez ówczesnego Ludowego Komisarza NKWD Nikołaja Jeżowa, przeprowadzona w latach 1937–1938 na terytorium ZSRR. Według dokumentów NKWD skazano 139 835 osób, z tego zamordowano bezpośrednio 111 091 Polaków – obywateli ZSRR, a 28 744 skazano na pobyt w łagrach – struktury podległej Gułag. Wyroki były wykonywane natychmiast. Masowo deportowano Polaków zamieszkujących Ukraińską SRR i Białoruską SRR, m.in. do Kazachstanu, na Syberię, w rejony Charkowa i Dniepropetrowska. Łączna liczba deportowanych Polaków wyniosła ponad 100 tysięcy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Ukraińcy żądają od Polski odszkodowań za stracone majątki!
Ukraińcy składają w Archiwum Państwowym w Przemyślu dużą liczbę wniosków o wydanie dokumentów archiwalnych, potwierdzających własność nieruchomości w okresie międzywojennym. Chodzi o dokumenty poświadczone urzędowo, które potem mogłyby być wykorzystywane np. w sprawach sądowych i procesach administracyjnych. W tym dotyczących odszkodowań za pozostawione w Polsce mienie.
Więcej...

Wysok: Kowalski i Chojecki to kłamcy [WIDEO]
W drugiej części pt "Dlaczego doszło do upadku Mariana?" opowiem o tym jak został pozyskany do współpracy z sektą i jakie były tego głębsze przyczyny. W trzecim odcinku opowiem o historii Pastora Chojeckiego i jego metodach werbunkowych, sztuczkach i kłamstwach, "nauczaniu" i fałszach, które rozpowszechnia - pisze Grzegorz Wysok
Więcej...

Maspex w tarapatach! Po Tigerze szykuje się bojkot konsumencki Tymbarku. Za... współpracę z "Gazetą Wyborczą"
Dlaczego? Ano dlatego, że przy zakupie "Gazety Wyborczej" napój tej firmy można kupić po promocyjnej cenie. Dla internautów to jasny sygnał, że Maspex zbratał się z wrogiem z Czerskiej.
Więcej...

Podziel się i skomentuj