Sobota, 18 listopada 2017

Irański minister spraw zagranicznych: Terroryzm sponsorują sojusznicy USA

Opublikowano: 17 lipca 2017 06:10:15
Podziel się i skomentuj

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif w wywiadzie udzielonym CNN oskarżył sojuszników Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie o sponsorowanie terroryzmu. Polityk komentując działania amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, uznał je za antyirańskie. Zarif powiedział, że stanowisko Trumpa wobec Iranu, w tym oskarżenia o finansowanie terroryzmu przez władze w Teheranie, są przejawem "błędnej polityki".

Irański minister spraw zagranicznych: Terroryzm sponsorują sojusznicy USA

- Wiemy, skąd pochodzą terroryści. Wiemy z jakich krajów pochodzą ci, którzy zaatakowali World Trade Center. To obywatele konkretnych krajów w regionie i mogę powiedzieć, że żaden z nich nie pochodzi z Iranu - powiedział Zarif. - Większość z nich pochodzi z sojuszniczych krajów USA.

Spośród 19 terrorystów, którzy 11 września 2001 r. porwali samoloty, piętnastu było obywatelami Arabii Saudyjskiej, dwóch - Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Reszta to Egipcjanie i Libańczycy.

- Spójrzcie na ISIS, spójrzcie na grupę terrorystyczną Al-Nusra, popatrzcie na Al-Kaidę, spójrzcie na inne organizacje terrorystyczne ... żadna z nich nie ma nic wspólnego z Iranem. Wszyscy otrzymują wsparcie ideologiczne, pomoc finansową, broń, ramiona od tych, którzy nazywają się sojusznikami USA - powiedział Zarif.

Trump wymieniał Iran głównego sponsora terroryzmu podczas swojej kampanii prezydenckiej. Podczas majowej wizyty w Arabii Saudyjskiej prezydent USA stwierdził, że "dopóki rząd irański nie chce być pokojowym partnerem, wszystkie narody muszą współpracować, aby izolować Iran".

Po atakach terrorystycznych na parlament i mauzoleum Ayatollaha Ruhollaha Chomeiniego na początku czerwca, który kosztował życie 14 osób Trump uznał, że i to jest winą Teheranu.

- Sponsor terroryzmu stał się ofiarą zła, którą promuje - powiedział Trump.


Zarif odrzucił uwagi przywódcy amerykańskiego jako "odrażające", mówiąc jednocześnie, że "Irańczycy przeciwdziałają terroryzmowi popieranemu przez klientów Ameryki".

Stany Zjednoczone oskarżają Teheran o wsparcie różnych grup bojowników szyickich na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, w tym Hamasu w Palestynie, Hezbollahu w Libanie i Hutich w Jemenie. Iran jest także sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, którego Waszyngton chciałby usunąć z urzędu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Robił interesy z handlarzami narkotyków. Dziś jest autorytetem "Wyborczej" Okazało się, że w przeszłości jeden z autorytetów "Gazety Wyborczej" do spraw prawa – dr Jerzy Zajadło... robił interesy z handlarzami narkotyków!
Więcej...

Już od ponad roku słowaccy narodowcy patrolują pociągi na obszarach zamieszkanych przez mniejszość cygańską [WIDEO]We wschodniej Słowacji, która jest stale nękana przez niebezpieczny element aspołeczny (tak zwykle określa się liczną tu mniejszość cygańską - przyp. red.) działamy już od roku. Na trasie Poprad - Stara Lubovna udało się nam osiągnąć niesamowite efekty
Więcej...

Podziel się i skomentuj