Sobota, 18 listopada 2017

HGW w ramach reprywatyzacji oddała działkę z powstańczą mogiłą!

Opublikowano: 15 lipca 2017 14:00:00
Podziel się i skomentuj

Jak informuje dziennik "Fakt" deweloper właśnie zaczął pracę budowlane na działce, pod której mogą spoczywać ofiary Powstania Warszawskiego. Teren ten miał zostać przekazany w bardzo niejasnych okolicznościach.

HGW w ramach reprywatyzacji oddała działkę z powstańczą mogiłą!

"Fakt" podał informację, że chodzi o działkę przy ul. Długiej 50/52- ścisłe centrum miasta obok pl. Bankowego. Do sierpnia 1944 r. stał tu Pasaż Simonsa, w którego piwnicach mogło zginąć i kilkaset osób. Po wojnie na tym terenie postawiono garaże i warsztat, a w 1988 r. miasto oddało teren w użytkowanie na 40 lat. Jak ustalili dziennikarze "Faktu" 5 lat temu zarząd Dzielnicy Śródmieście nieruchomość oddał teren tajemniczej spółce z powiązaniami na Cyprze. Spółka twierdziła, że jest następcą prawnym osób fizycznych tj. właścicieli garaży. A obowiązujące prawo pozwalało zamienić użytkowanie wieczyste w prawo własności za symboliczną złotówkę.

W 2016 roku cypryjska spółka sprzedała działkę firmie Dembud, nazywanemu w mieście „ulubionym deweloperem radnych PO”. Firma zaczęła tam budować apartamentowiec. Aby mógł powstać, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz w 2008 r. zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego.

Sprawą zainteresowały się środowiska kombatantów.

Mamy wrażenie, że ludzkie szczątki tylko przeszkadzałyby w robieniu interesów – mówi Zbigniew Galperyn ze Związku Powstańców Warszawskich

Deweloper nie chce komentować sprawy. Jak ustalił "Fakt" kierownik budowy gorączkowo szuka archeologa, który poświadczy, że na terenie nie znajdują się żadne ludzkie szczątki.

Podziel się i skomentuj