Sobota, 18 listopada 2017

Gorąco na linii USA-Chiny. Chiński "okręt wywiadowczy" u wybrzeży Ameryki

Opublikowano: 15 lipca 2017 09:57:48
Podziel się i skomentuj

Statek od kilku dni płynie w pobliżu Alaski w odległości ok 100 mil od wybrzeży Jest to prawdopodobnie okręt należący do chińskiego wywiadu wojskowego i nie pojawił się u wybrzeży USA przypadkiem.

Gorąco na linii USA-Chiny. Chiński "okręt wywiadowczy" u wybrzeży Ameryki
Materiał ilustracyjny

Statek pływa poza wodami terytorialnymi Stanów Zjednoczonych. Jednak jak ocenia Scott Miller, rzecznik amerykańskiego Departamentu Obrony Przestrzeni Powietrznej, jest to prawdopodobnie "statek wywiadowczy", który pojawił się tam w związku z testami militarnymi jakie przeprowadziły w ostatnich dniach amerykańskie wojska właśnie na Alasce. Chodzi mianowicie o test systemu obrony przeciwrakietowej dalekiego zasięgu THAAD, który według realcji strony amerykańskiej zakończył się sukcesem.

Chiny zaniepokojone są bowiem tym, że system THAAD rozmieszczony został również w Korei Południowej. Według USA skierowany jest do monitoringu Korei Północnej. System jednak można w każdej chwili przestawić i będzie on również obejmował terytorium Chin. Ekspert Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja w rozmowie z Onet.pl powiedział, że w takiej sytuacji Chiny "czują się okrążone", ponieważ THAAD to kolejny system radarowy rozmieszczony w pobliżu Chin. Dwa inne systemy już funkcjonują na Tajwanie i w Japonii.

Podziel się i skomentuj