Poniedziałek, 23 października 2017

Kraków: W szkołach mają powstać klasy z językiem ukraińskim

Opublikowano: 18 czerwca 2017 12:37:13
Podziel się i skomentuj

Wzrastająca cały czas liczba imigrantów z Ukrainy to dobra okazja dla ukraińskiej służby dyplomatycznej. Konsul generalny w Krakowie naciska na władze tego miasta, by w publicznych szkołach powstały dwujęzyczne klasy. Oprócz nauki języka, ma się małym Ukraińcom serwować także wiedzę na temat kultury rodzimego kraju.

Kraków: W szkołach mają powstać klasy z językiem ukraińskim

– We Lwowie mamy dwie szkoły, w których wszystkie przedmioty są nauczane po polsku. To zwykłe państwowe placówki. Tymczasem w Krakowie nie ma na razie nawet jednej klasy, w której ukraińskie dzieci uczyłyby się swego ojczystego języka – przekonuje w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" konsul Oleg Mandiuk. - Ci ludzie nie są uchodźcami. Przyjechali tu z reguły do pracy. Płacą podatki, ZUS, wynajmują czy kupują mieszkania, robią zakupy. Często chcą tu zostać na stałe. A ich dzieci chodzą w Krakowie do szkoły. W sumie to około 1,6 tys. ukraińskich uczniów

- To pomogłoby uczniom z Ukrainy zachować swą narodową tożsamość – uzasadnia konieczność wpajania wiedzy na temat historii i tradycji ukraińskich.

Władze Krakowa są przychylne tym pomysłom. Prezydentem miasta jest od 2002 r. Jacek Majchrowski - niegdyś członek SLD, jeden z założycieli komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich.

Plany te krytycznie ocenia Obóz Narodowo-Radykalny. Jego rzecznik prasowy, Tomasz Kalinowski, pisze:

- Otwieraj szkoły dla mniejszości ukraińskiej, licz na ich asymilację - "żelazna logika"


CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Gowin chce ułatwić przyznawanie obywatelstwa ukraińskim imigrantom. Narodowcy krytykują politykę PiS
- Moim zdaniem potrzebna jest bardzo odważna decyzja, żeby nie tylko otworzyć polski rynek pracy dla Ukraińców, ale żeby w ogóle Polskę otworzyć dla Ukraińców i żeby otworzyć perspektywy przyznawania obywatelstwa polskiego – mówił wicepremier cytowany przez lokalne Radio PiK.
Więcej...

List Francuza do Polaków: Czuję, że Polska coś robi w sprawie inwazji muzułmańskiej w przeciwieństwie do mojego kraju
Francja od II wojny światowej jest niczym więcej, jak tylko krajem kolaborantów!!!
Wy Polacy możecie być dumni z siebie.
Jestem całym sercem z Wami.
Czytaj dalej

Norwegia: Aresztowano dwóch Polaków. Są oskarżeni o spalenie ośrodka dla uchodźców w Bergen [WIDEO]
Według śledczych, są oni odpowiedzialni za podpalenie ośrodka Lindas w grudniu 2015 r. Straty materialne szacuje się na kwotę ponad sześć milionów koron (2.7 mln złotych).
Czytaj dalej

Włochy: Siły bezpieczeństwa brutalnie spacyfikowały narodowców protestujących przeciw nadawaniu obywatelstwa imigrantom [WIDEO]
Niestety demonstracja nie przebiegła pokojowo, ponieważ zgromadzeni zostali zaatakowani przez policję. Funkcjonariusze pałkami potraktowali obywateli, a potem użyto przeciw protestującym armatki wodnej. Pokazuje to różnicę pomiędzy traktowaniem imigrantów, a rodzimych mieszkańców swojego kraju. Prawa uchodźców stoją, jak widać wyżej w hierarchii od praw Włochów.
Czytaj dalej

Podziel się i skomentuj