Poniedziałek, 23 października 2017

Publicysta "Rzeczpospolitej": Otwórzmy na Ukraińców uczelnie, zarządy firm, a nawet armię!

Opublikowano: 17 czerwca 2017 08:21:35
Podziel się i skomentuj

- Od niedzieli Ukraińcy mogą wjeżdżać do Unii Europejskiej bez wiz, zaczyna się walka konkurencyjna o to, kto ich skuteczniej przyciągnie. Warto, bo ciężko pracują, nie wyłudzają zasiłków, nie sprawiają kłopotów, nie tworzą gett. Czas na rewolucyjną, wręcz proukraińską politykę imigracyjną. Warto otworzyć na Ukraińców nie tylko plantacje truskawek, ale uczelnie, zarządy firm, a nawet armię - taki rewolucyjny pomysł na imigrantów ze Wschodu przedstawia na łamach "Rzeczpospolitej" Andrzej Talaga, stały publicysta dziennika i korespondent wojenny w Libanie (2006), Iraku (2007), Strefie Gazy (2007) i Afganistanie (2007).

Publicysta "Rzeczpospolitej": Otwórzmy na Ukraińców uczelnie, zarządy firm, a nawet armię!

- Do Polski jest Ukraińcom bliżej: szybciej mogą w wolne dni przemieścić się do domów drogą lądową, a więc tańszą. Robią to ochoczo, co pokazuje skala ruchu na granicy w obie strony.
W Polsce język nie jest barierą komunikacyjną, mamy też styl życia niemal identyczny z tym na Ukrainie, zaś nasze społeczeństwo jest przyjaźnie nastawione do ukraińskich przybyszów, co zgodnie pokazują badania prowadzone przez różne ośrodki. - pisze Talaga.

Najbardziej rewolucyjny pomysł to umożliwienie Ukraińcom służby w polskiej armii:

- Pożądane byłoby także umożliwienie obywatelom Ukrainy służby zawodowej w wojsku, w zamian za przyspieszone przyznanie obywatelstwa. Praktykują to np. USA, Wielka Brytania i Francja ze znakomitym skutkiem. Nowy obywatel – żołnierz to zupełnie inna kategoria niż imigrant ekonomiczny.

Talaga pisywał również w "Newsweeku". W czasie prezydenckiej kampanii wyborczej we Francji na łamach "Frondy" przekonywał do Emmanuela Macrona i ostro krytykował Marine Le Pen:

- Macron, jeśli wygra, będzie więc dążył do harmonizacji różnych polityk – socjalnej, imigracyjnej, czy też systemu prawnego Unii Europejskiej. Polskę wobec tego postrzega jako łamiącą te zasady unijne, jako kraj, który należy ukarać. Takie ma intencje, natomiast nie ma realnych możliwości do nałożenia wspomnianych sankcji. To nie jest akt wrogi wobec Polski. To wyraz jego przekonań co do tego, jak Unia Europejska powinna wyglądać (...) Centralizacja Unii Europejskiej, nałożenie kar na Polskę, poniżenie jej w UE jest i tak o niebo lepsze niż zwycięstwo Le Pen. Ona jest wrogiem Polski jeśli spojrzeć na twarde parametry polityki, którą chce uprawiać. Macron grozi w naszą dumę i interesy drugiego rzędu, Le Pen z kolei podważa interesy bezpieczeństwa państwa polskiego. Tu nie ma najmniejszej wątpliwości co do tego, czyje zwycięstwo jest lepsze z punktu widzenia Polski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Gowin chce ułatwić przyznawanie obywatelstwa ukraińskim imigrantom. Narodowcy krytykują politykę PiS
- Moim zdaniem potrzebna jest bardzo odważna decyzja, żeby nie tylko otworzyć polski rynek pracy dla Ukraińców, ale żeby w ogóle Polskę otworzyć dla Ukraińców i żeby otworzyć perspektywy przyznawania obywatelstwa polskiego – mówił wicepremier cytowany przez lokalne Radio PiK.
Więcej...

Belgia: Imigranckie gangi atakują już nawet miejscowe dzieci [WIDEO]
Przed kilkoma dniami grupa ok. 20 młodych imigrantów sprowokowała bójkę w pobliżu dworca kolejowego w Aalst, kradnąc czapkę. Kilku belgijskich nastolatków (najmłodszy miał 12 lat) nie miało szans i poważnie ucierpiało w starciu.
Czytaj dalej

Szlachtowicz: Czy wreszcie jest szansa, by ktoś zatrzymał zabieranie polskich dzieci?
W całej Europie bestialsko zabiera się dzieci Polakom, a marazm z jakim podchodzą do tego włodarze naszego Państwa jest trudny do zrozumienia. Czy pojawia się światło w tunelu i poszkodowane rodziny mogą liczyć na pomoc? Czy wreszcie rząd Beaty Szydło stanie na wysokości zadania i zacznie prawdziwą walkę o polskie dzieci?
Czytaj dalej

Włochy: Siły bezpieczeństwa brutalnie spacyfikowały narodowców protestujących przeciw nadawaniu obywatelstwa imigrantom [WIDEO]
Niestety demonstracja nie przebiegła pokojowo, ponieważ zgromadzeni zostali zaatakowani przez policję. Funkcjonariusze pałkami potraktowali obywateli, a potem użyto przeciw protestującym armatki wodnej. Pokazuje to różnicę pomiędzy traktowaniem imigrantów, a rodzimych mieszkańców swojego kraju. Prawa uchodźców stoją, jak widać wyżej w hierarchii od praw Włochów.
Czytaj dalej

Podziel się i skomentuj