Piątek, 20 października 2017

Europejscy eksperci: W praktyce raczej nie będzie żadnych sankcji. One mogą jedynie umocnić w tych krajach nacjonalizm

Opublikowano: 16 czerwca 2017 03:58:48
Podziel się i skomentuj

- Teoretycznie europejskie traktaty przewidują środki zaradcze wobec krajów, które nie przestrzegają wspólnych unijnych wartości. W praktyce, to już zupełnie inna historia. W przypadku poważnego i trwałego naruszenia podstawowych zasad obowiazujacych w UE, sankcje mogą obejmować zawieszenie prawa głosu. Ale jak widzieliśmy w 2000 r. podczas dojścia do władzy skrajnej prawicy w Austrii (W 1999 r. FPÖ w wyborach do Rady Narodowej zdobyła 26% głosów i w 2000 r. weszła w koalicję z Austriacką Partią Ludową, co spowodowało roczny bojkot kraju ze strony Unii Europejskiej - przyp. red.), jest praktycznie niewykonalne - mówi w wywiadzie udzielonym francuskiemu tygodnikowi "L'Express" o sankcjach z powodu nieprzestrzegania ustaleń o relokacji uchodźców Marie-Laure Basilien, profesor prawa publicznego na Uniwersytecie Lyon 3. - Jednak utrata autonomii polskiego Trybunału Konstytucyjnego, mimo to stawia pod znakiem zapytania bilans własnych kompetencji w demokracji.

Europejscy eksperci: W praktyce raczej nie będzie żadnych sankcji. One mogą jedynie umocnić w tych krajach nacjonalizm

- Wprowadzenie sankcji jest przede wszystkim decyzją polityczną - zauważa Christian Lequesne, badacz z paryskiego Międzynarodowego Centrum Studiów i Badań (CERI). - Niektóre kraje europejskie nie są zwolennikami przyjęcia twardej linii. Czują bowiem, że to tylko wzmacnia w zbuntowanych krajach nacjonalizm.

- Jest mało prawdopodobne, by przywódcy europejscy zdołali osiągnąć jednomyślność wymaganą do wprowadzenia sankcji. A jeśli nawet tak się stanie, UE nie będzie interweniować w kwestii przyjmowania uchodźców, bo ta kwestia wyjątkowo mocno wszystkich dzieli - dodaje Susi Dennison, z Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (ECFR). - Kraje "nowej Unii" dobrze zrozumiały tę słabość Unii. Można być jej członkiem bez przestrzegania jej przepisów. Nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić, chociaż powoli coraz mocniej narusza to jej podstawy.

Dennison nie wierzy też w wystąpienie przeciwko Orbanowi europarlamentarzystów Europejskiej Partii Ludowej, do której należy jego Fidesz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Gowin chce ułatwić przyznawanie obywatelstwa ukraińskim imigrantom. Narodowcy krytykują politykę PiS
- Moim zdaniem potrzebna jest bardzo odważna decyzja, żeby nie tylko otworzyć polski rynek pracy dla Ukraińców, ale żeby w ogóle Polskę otworzyć dla Ukraińców i żeby otworzyć perspektywy przyznawania obywatelstwa polskiego – mówił wicepremier cytowany przez lokalne Radio PiK.
Więcej...

Belgia: Imigranckie gangi atakują już nawet miejscowe dzieci [WIDEO]
Przed kilkoma dniami grupa ok. 20 młodych imigrantów sprowokowała bójkę w pobliżu dworca kolejowego w Aalst, kradnąc czapkę. Kilku belgijskich nastolatków (najmłodszy miał 12 lat) nie miało szans i poważnie ucierpiało w starciu.
Czytaj dalej

--- --- ---
Wspieraj Dziennik Narodowy Dziennik Narodowy istnieje już ponad rok i w ciągu tych kilkunastu miesięcy udało nam się już na stałe zadomowić na medialnej scenie. Teraz czas na dalszy rozwój. Przy wsparciu stowarzyszenia Ruch Wolności chcemy zebrać pieniądze i zainwestować je w budowę naszego kanału YouTube, co wiąże się z zakupem odpowiedniego sprzętu do kręcenia materiałów filmowych i ich montażu. Potrzebujemy również lepszego sprzętu komputerowego dla naszych dziennikarzy. I to jest teraz podstawowy cel naszej zbiórki.
Nazwa: Ruch Wolności
Nr konta: 02 1020 1013 0000 0702 0359 8026
Wpłata tytułem: Wspieram Dziennik Narodowy

Podziel się i skomentuj