Poniedziałek, 23 października 2017

„Okręg Śląski Armii Krajowej” trafi do śląskich szkół i bibliotek!

Opublikowano: 11 stycznia 2017 15:39:19
Podziel się i skomentuj

- Liczę, że uda mi się dzięki niemu przynajmniej częściowo ocalić od zapomnienia wysiłek i ofiarę dziesiątków tysięcy ludzi, których poświęcenie i odwaga osiągnęły poziom wręcz niespotykany. A wiedzieć trzeba, że na tym terenie panowały warunki szczególne, które starałem się w niniejszej pracy naświetlić, a które to sprawiły, że działalność konspiracyjna była tu bez porównania trudniejsza aniżeli w innych regionach Polski i związana była z o wiele większym ryzykiem. Mało kto zdaje sobie dziś sprawę z tego, jak ogromną cenę zapłacili miejscowi Polacy za wierność Ojczyźnie - pisał o swoim monumentalnym dziele jego autor, Wojciech Kempa. - Mało kto jest w stanie cokolwiek powiedzieć o Okręgu Śląskim Armii Krajowej. A przecież należał on do najliczniejszych w skali kraju. Wynika to zapewne z faktu, że działalność AK na tym terenie nie obfitowała w tak spektakularne akcje zbrojne jak te, o których napisałem przed momentem.

„Okręg Śląski Armii Krajowej” trafi do śląskich szkół i bibliotek!

Aby tę lukę zapełnić, zorganizowano z powodzeniem zbiórkę na portalu PolakPotrafi.pl Ksiazkę wydano, ale teraz mamy nie gorszą wiadomość. Po feriach zimowych Śląskie Centrum Kultury zawita do placówek oświaty, aby obdarować je egzemplarzami książki „Okręg Śląski Armii Krajowej”.

- Opracowanie Okręg Śląski Armii Krajowej, autorstwa Wojciechy Kempy, to publikacja bardzo ważna z punktu widzenia odtwarzania dziejów najnowszych naszej Ojczyzny. Brakowało takiej pozycji, która w sposób kompleksowy i wyczerpujący ujmowałaby zagadnienie dziejów AK na terenie Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego i Podbeskidzia. Autor, pisząc ją, oparł się w dużej mierze na materiale źródłowym, do którego żaden z historyków dotychczas nie sięgał. W rezultacie czytelnik dowiaduje się o zdarzeniach, które dotychczas nie doczekały się najmniejszej choćby wzmianki w publikacjach historycznych. W związku z powyższym nie można przecenić wartości literackiej i wielkiego wkładu w ukazywanie prawdy historycznej zawartej w publikacji „Okręg Śląski Armii Krajowej”.   Wydając książkę „Okręg Śląski Armii Krajowej” przekazujemy do rąk czytelników pozycję wyjątkową, która będzie pomocna nie tylko osobom piszącym na temat Armii Krajowej publikacje czy prace naukowe, ale zainteresuje też młodzież szkolną oraz pasjonatów historii - pisze o tej akcji zarząd Śląskiego Centrum Kultury.

Jak ją otrzymać? Nic prostszego!

Jeżeli reprezentujecie Państwo szkołę / uczenie wyższą / bibliotekę / organizację pozarządową i chcielibyście Państwo otrzymać bezpłatnie komplet książek „Okręg Śląski Armii Krajowej”, organizatorzy akcji proszą o wysłanie maila na adres: sekretariat@sck.edu.pl

Paczki wysyłane są Pocztą Polską po uprzednim przelewie na konto: PKO BP: 84 1020 2368 0000 2702 0498 9937 tytułem: „Zwrot kosztów przesyłki”. Koszt wysyłki to 15 zł.

Podziel się i skomentuj