Poniedziałek, 23 października 2017

Funt traci na wartości po wypowiedzi May na temat „twardego Brexitu”!

Opublikowano: 10 stycznia 2017 06:09:58
Podziel się i skomentuj

Po niedzielnej wypowiedzi brytyjskiej premier na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wartość funta gwałtownie spadła. Jak podkreślają analitycy jedyną walutą w stosunku do której brytyjski funt zanotował wzrost była turecka lira.

Gwałtowny spadek wartości funta nastąpił po wypowiedzi Theresy May, która odrzuciła pomysł by Wielka Brytania zachowała chociażby jakąś część członkostwa w Unii Europejskiej. Zarówno komentatorzy polityczni jak i eksperci finansowi odebrali wypowiedź premier jako zapowiedź „twardego rozstania się z Unią Europejską”. Część polityków twierdzi nawet, iż słowa premier świadczą o tym że UK chce definitywnie opuścić Unię nie patrząc na konsekwencje, takie jak brak dostępu do wspólnego rynku.

Funt traci na wartości po wypowiedzi May na temat „twardego Brexitu”!

Efektem wypowiedzi Theresy May była przecena funta w stosunku do głównych walut o 1%. Obecnie wartość funta jest najniższa od dwóch miesięcy!

W związku z wypowiedzią brytyjskiej premier na nowo pojawiła się kwestia drugiego referendum niepodległościowego Szkocji. Jak podało BBC, pierwsza minister Szkocji, Nicola Sturgeon ostrzegła brytyjską premier, że jej obietnice dotyczące rozpisania drugiego referendum niepodległościowego nie są 'blefem'. Sturgeon zapewniła, że na pewno wywiąże się z nich, jeśli przez działania Theresy May 'Szkocja stanie na krawędzi urwiska twardego Brexitu'.
Sturgeon zapytana przez dziennikarza BBC, czy planuje rozpisać referendum szybciej niż w przeciągu pięciu lub dziesięciu lat, w przypadku wybrania opcji twardego Brexitu, odpowiedziała: 'Myślę, że tak'.

Źródło: informacje24.co.uk
Podziel się i skomentuj