Poniedziałek, 23 października 2017

Braun gromi fascynatów mitycznego "Imperium Lechickiego" [WIDEO]

Opublikowano: 22 grudnia 2016 12:55:12
Podziel się i skomentuj

Grzegorz Braun podczas wykładu na kursie rozszerzonym ASBiRO porusza kwestie pseudo-naukowych tez o rzekomym "Imperium Lechickim". Zwolennicy tworzenia faktów na podstawie memów, anonimowych wypocin podpartych najbardziej fantastycznymi skojarzeniami, tudzież - w najlepszym wypadku książkami Janusza Bieszka, autora "Słowiańskich królów Lechii" czy "Cywilizacji kosmicznych na Ziemii" oraz wideo-przekazów Pawła Szydłowskiego, dowolnie żonglującego faktami, jak i starożytnymi przekazami, będą z pewnością zirytowani.

Fakt, iż np. Szydłowski powołuje się na Kronikę Prokosza, której fałszerstwo zostało dowiedzione już 250 lat temu, zaraz po opublikowaniu, też nie przekona. Najbardziej kuriozalne jest doszukiwanie się w biblijnej Księdze Sędziów wzmianki o Polsce, a właściwie Lechii. Ramat-Lehi (Wzgórze Szczęki) to nic innego, jak miejsce w starożytnej Palestynie gdzie Samson oślą szczęką pobił Filistynów. Równie dobrze można uznać, że Betlejem (Bet-lehem w starożytnym hebrajskim) to miejscowość w lechickiej Polsce.

Skąd się więc bierze względna popularność lechickiego mitu? Moim zdaniem z matołectwa i lenistwa. Łatwiej przeczytać mema lub krótki pseudo-naukowy artykuł niż pójść do uniwersyteckiej biblioteki i przeczytać naukową pracę.

Braun gromi fascynatów mitycznego "Imperium Lechickiego" [WIDEO]

Polecam m.in. Odpowiedź Janusza Bieszka na recenzję książki „Słowiańscy królowie Lechii” i nasz komentarz

„Słowiańscy królowie Lechii”. Recenzja książki – moje przemyślenia.

Zachęcam jednocześnie do choćby minimalnego wysiłku intelektualnego i nienabieranie się na szarlatanów.

Jakub Jastrząb

Podziel się i skomentuj