Poniedziałek, 23 października 2017

Macierewicz: Nowy Jedwabny Szlak to likwidacja Polski jako niepodległego podmiotu

Opublikowano: 16 grudnia 2016 07:17:34
Podziel się i skomentuj

W roku 2013 przewodniczący ChRL podczas wizyty w Kazachstanie przedstawił pomysł utworzenia nowego Jedwabnego Szlaku z Chin do Europy. Według najnowszej koncepcji szlak lądowy (kolejowy) miałby prowadzić z różnych chińskich miejscowości do Urumczi, a następnie przez Dostyk w Bramie Dżungarskiej, Astanę, Homel, Brześć do Polski (Małaszewicze i Łódź, w których mają się znajdować huby logistyczno-przeładunkowe do kolejnych krajów Europy). Szacowany koszt całego przedsięwzięcia wynosi od 60 do 100 miliardów dolarów. Pierwsze towarowe pociągi kursują już od kilkunastu miesięcy. Przez wielu, koncepcja ta uważana jest za ogromną szanse dla zaangażowanych w nią krajów.

Macierewicz: Nowy Jedwabny Szlak to likwidacja Polski jako niepodległego podmiotu

Innego zdania jest minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który w wywiadzie dla Goniec TV Toronto, poddał ja krytyce:

– Ta koncepcja ekspansji Chin jest częścią całościowej koncepcji porozumienia Europy Zachodniej z Rosją i Chinami, a także wyeliminowania z obszaru eurazjatyckiego wpływów Stanów Zjednoczonych oraz zlikwidowania niepodległego bytu Polski, bo to Polska na styku między wpływami rosyjsko-chińskimi i niemieckimi jest jedynym krajem mogącym zorganizować alternatywę wobec takiej eurazjatyckiej super potęgi – powiedział minister Macierewicz.

– Oczywiście w razie korzyści gospodarczych jesteśmy zawsze gotowi w nich wziąć udział i je promować, ale z perspektywy naszej siły, a nie budowy jakiegoś nowego, socjalistycznego imperium łączącego Niemcy, Rosję i Chiny – podsumował minister.

Podziel się i skomentuj